Yangın Kapısı

Mar 30

Yangın kapısı yangın anında yangının bulunduğu alan dışındaki alanların ve insanların güvenliğini sağlayan en önemli unsurlardan birisidir. Bu nedenle yönetmeliklerle de bazı standartlara bağlanan çeşitleri bulunmaktadır. Kullanım alanlarının değişiklik göstermesi nedeniyle yangın kapılarının özellikleri de değişiklik göstermektedir. Özellikle binaların boyutları ile beraber kapıların ebatlarında da değişiklikler söz konusu olmaktadır. Ayrıca kategori bakımından da birbirinden farklı yangın kapıları bulunmaktadır. Firmamız yangın kapıları konusunda profesyonel üretim gerçekleştirmektedir. Firmamız kalitesiyle duman sızmasını engelleyen ve yangının yayılmasını yavaşlatan kaliteli yangın kapıları üretilmektedir. Yönetmeliklerde belirtilen hususlara riayet edilerek üretilmekte olan bu kapılar üretim sonrasında da bir takım testlere tabi tutulmaktadır.

 

Yangın Kapılarında Olması Gereken Özellikler

Bir yangın anında insan sağlığını doğrudan koruyacak olan yangın merdivenlerinin yangın ile ilişkisini kesen yangın kapısı belirli standartları ve özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler:

  • Üretilen yangın kapıları EN 1634-1e standartlarında sertifika sahibi olmalıdır.
  • Yangın kapıları yangın anında yanmayacak veya erimeyecek metal malzemelerden üretilmiş olması gerekmektedir.
  • Yangın kapılarının yalıtkan malzemelerden üretilmesi ve bu sayede dayanım suresinin yüksek soğuk ve sıcak duman sızdırmaz özelliğine sahip olması gerekmektedir.
  • Yangın kapılarının otomatik olarak kapıyı kapatacak bir düzineye sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda yangın kapılarının içeriden kolaylıkla açılabilecek yangın kollarına ve mekanizmalara sahip olması gerekmektedir.
  • 100 kişi ve üzeri kişi sayısı bulunan binalarda kullanılacak olan yangın kapılarında panik bar bulundurulması gerekmektedir.
  • Ayrıca yangın kapısının etrafında NFPA 80’e uygun boşluk bulunmalıdır.

 

 

Kaliteli Yangın Kapısı Seçimi

Firmamız uzun yıllardır yangın kapısı yönetmeliğine riayet ederek kaliteli ve güvenli yangın kapısı üretimi gerçekleştirmektedir. Ansızın çıkacak ve kısa süre içerisinde birçok kişiyi alevlere maruz bırakabilme potansiyeline sahip olan yangınlarda Hayati görev yapacak olan kapılarını firmamız kalitesiyle imal edilip sonrasında bir takım testlere tabi tutulması sağlanmaktadır. Farklı özelliklerde ve farklı boyutlarda iman edilen yangın kapılarının içeri genellikle aynıdır. Yangın kapısının montajı yapılacak alana göre özel boyutlarda yangın kapısı üretimi yapılmaktadır. Kullanılacak alana özel yangın kapısı seçimi yapılmakta olup gerekli standartların ve özellikleri kontrolü yapılmaktadır. Ayrıca her üretilen yangın kapısı sıcaklık testine tabi tutularak performans değerlendirmesi yapılmaktadır. Performansına göre numaralandırılarak bu numaraya göre fiyatlandırılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir