yangın kapısı firması logo

Ara 14

Yangının temel özelliklerini bilmek yangına karşı nasıl tedbirlerin alınabileceği açısından yol gösterici olacaktır.  Öncelikle yangına karşı güvenlik ve korunma önlemlerini almak demek yangının hiçbir şekilde olmamasını sağlamaktır. Bunun için tedbir alınmasına rağmen yine de bir yangın vakası ile karşı karşıya kalınırsa yangının sürecini ve nasıl hareket edilmesini gerektiğini çok iyi bilmek gerekiyor.

Rüzgârın yönüyle orantılı olarak hızlanmaya başlayan yangın hava akımlarıyla hareket eder. Onun için yangın esnasında nasıl hareket edilmesi gerektiğinin bir ip ucu burada sunulmuş olmaktadır. Yangın rüzgara ters yönde seyir ederse kısa zamanda söndürülebilir ve yangın  ortadan kaldırılabilir.

Yangın genellikle oksijenin yeteri miktarda olduğu ortamlarda devam eder. Yani yangın oksijenin bol olduğu ortamlara doğru seyir eder. O yüzden bu süreci de iyi bilmek gerekiyor. Çünkü yangın esnasında nasıl davranılması gerektiğine yönelik ip uçları vermektedir.

Yangın meydana gelen odada oluşan ısı çeşitli yollarla diğer oda da bulunan eşyalarında ısınmasına neden olacak ve aniden tutuşma meydana gelecektir. Daha sonra içerideki malzemelerin aşırı ısınması sonrasında tutuşma sıcaklığına ulaşacaktır. Artık bu süreçten sonra her şey kendiliğinden tutuşmaya başlayacaktır.

Yangın yanma reaksiyonları sonucunda ortamdaki oksijen miktarını sürekli azaltır. Yangının meydana geldiği ortamda bütün kapılar ve pencereler kapalı ise oksiyen tükeniyor demektir. Bu durumda çeşitli yollarla diğer oda da bulunan eşyalarında ısınmasına ve yangının yayılmasına neden olur. Malzemelerin aşırı ısınması sonrasında tutuşma sıcaklığına ulaşırlar. Bu noktadan sonra herşey kendiliğinden yanmaya başlar.

Tüm bu süreçlerden sonra yangın hafif tütme sürecine girecektir.  Yangın ortamında aşırı derecede ısınmış karbon monoksit oluşacaktır. Isınan gaza üst tarafta toplanmaya başlar. Toplanan karbon monoksit aşırı ısınmış durumdadır ve bilindiği üzere karbon monoksit yanıcı bir gazdır. Eğer içeriye herhangi bir yerden oksijen girmesi durumunda aşırı ısınmış olan karbon monoksit ile reaksiyona girer ve bu durum ani bir patlamaya neden olur. Patlama aşırı bir zarar meydana getirebilir binada. Odanın üst tarafında alev kapanı oluştuğunda olağan dışı yangın şekilleri meydan gelir.

İşte tüm bu süreçlerin meydana gelmemesi için öncelikle yangına meydan verecek herşeye tedbir almak gerekiyor. Eğer yine de yangın durumu ile karşılaşılırsa yangın sürecini iyi yönetmek gerekiyor.