yangın kapısı firması logo

Ara 14

Özellikle yüksek yapılarda tercih edilen giydirme cephe sistemleri  yangın olaylarında bazen tehlikeli durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Burada kullanılması tercih edilen malzemeler olası bir yangın sırasında kırılarak aşağıya düşüp çeşitli yaralanmalara sebep olabilmektedir. Aslında sadece yüksek yapılarda değil tüm binalarda yapı giydirmeleri olası bir yangın esnasında sıkıntı çıkarmayacak şekilde dizayn edilmelidir. Bunun için gerekli tüm senaryolar gözden geçirilerek uygulamalı hale dönüştürülmelidir.

Duman ve yangın yalıtımı sağlayan malzeme ve detayların olmaması giydirme cephe sistemlerinde katlar arasında da yangınların hızla yayılabilmesine de neden olabilmektedir. Bu durum da zararın daha da büyümesine neden olmaktadır. Katlar arası yangınları önlemek için kat geçişlerindeki yangını körükleyici ve yayılmasını etkileyebilecek tarzdaki yapı malzemelerinden kaçınmak gerekiyor.

Evrak dolapları ve ofis eşyaları ofis yapılarında yangın riski oluşturabilmektedir. İşyerlerinde kullanılan kağıt benzeri şeyler kolay alev almakta ve yangının yayılmasına neden olabilmektedir.  Elbette bu durum yangının mekan içinde ve dışında da çabuk yayılmasına sebep olmaktadır. Tüm bu detaylar için yangına daha hazırlıklı olmak gerekiyor. Bunun için tüm yangın senaryoları uygulamalı olarak yapılarak çalışanlardan malzemeye herşeyin senaryoya dahil edilmesi icap etmektedir.

Yine her geçen gün artan kullanımlarıyla bilgisayar sistemleri ve alt yapıları hem yangın nedeni olarak karşımıza çıkmakta hem de olası yangında yoğun duman çıkartarak görüş mesafesini hızla düşürmektedir.

Bu nedenle ofis yapılarında iç mekan planlaması yapılırken yangın yayılımı dikkate alınmalı ve bilgisayar alt yapıları denetlenerek fazla güç ve sürekli kullanımdan doğabilecek riskler engellenmelidir. Risklerin engelleme planları yapılırken senaryolar oluşturulup ona göre tedbirler alınmalıdır.

Mekândaki toplam yangın yükü ve malzeme kullanımı tasarımda bir girdi olmalıdır. Yüksek yapılarda yaşanan olaylarda aktif sistemlerin olması yangınların kolay fark edilmesini ya da söndürülmesini sağlamıştır.

Yangınların çoğunluğunda malzeme kullanım hataları ya da dikkatsizlikleri göze çarpmaktadır. Özellikle yüksek yapılar olmak üzere tüm yapılarda malzeme kullanımı yangın güvenliğini dikkate alınarak gerçekleştirilirse olası yangınların ya da yangındaki zorlukların birçoğu önlenmiş olur.

Sonuç olarak bir bina ister yüksek ister tek katlı olsun tüm yangın senaryolarına karşı hazırlıklı olarak tasarlanmalı ve yapılmalıdır. Ayrıca kullanıma geçtikten sonra da kullanım esnasında yangın karşı tüm tedbirler alınmalıdır.