Ara 13

Makalemizin başlığı ferman olunca tabi ki okuyucularımız pür dikkat bu nedir diye merakından bile okumak ister. Ondan dolayı İstanbul için ferman konusuna öncelikle değinmek istedim. Tabi mevzu yangın ve tedbirleri olunca Padişah III.Murat’ın 12 MART 1579 tarihli fermanından bahsetmek önemli bir konu haline gelmiştir.

Padişah III. Murat zamanında öyle bir ferman yayınlamış ki burada tedbir konusunu ön plana çıkarmıştır. Tabi burada yer İstanbul olunca da güven yangın kapısı firmasından söz etmeden devam etmek istemedim. Neden güven yangın kapısı? Bu sorunun cevabını zaten İstanbullular biliyor. Çünkü ülkemizin en büyük mega kentinde de mega firmalarımız var. Bu firmalar arasında da güven yangın kapısı firması bulunmaktadır. Fakat sadece buraya mı hitap ediyor. Elbette değil ülkemizin her köşesinde bu firmanın ürettiği ürünler rahatlıkla kullanılabiliyor ve müşterileri de çok memnun.

Şimdi isterseniz fermana da bir göz atalım:

Padişahtan İstanbul Kadısına Ferman

İstanbul arada sırada yangınsız olmuyor. Yangını çıkar çıkmaz önlemek için ne gerekirse her şeyden mühimdir. İstanbul ahalisinden herkes evinin damına kadar ulaşacak bir merdiven bulunduracaktır. Yine herkes, evinde bir büyük fıçı dolusu su bulunduracaktır. Bir yerde yangın çıktığı gibi, oradan kimse kaçmayacaktır. Herkes adamları ve komşuları ile, yeniçeriler ve sair halk yetişinceye kadar, yangını söndürmeye çalışacaklardır. Her iki üç ayda bir, bilhassa yangın tehlikesine fazla maruz bulunan yerler teftiş edilecektir. Evlerinde merdivenleri ve su dolu fıçıları bulunmayanlar tutulup subaşıya teslim edilecektir ve cezaya çarptırılacaktır.

Bu fermanın İstanbul için verilmesi, buradaki yangın tehlikesi için alınacak tedbirler ve uymayanların cezalandırılması şeklinde 3 vurgu yakalamak mümkündür.

Dolayısıyla her ne şekilde olursa olsun yangın riskinin olasılığını azaltmak için tedbirli olmalıyız. Bunun için binalarımız dayanıklı olmalı, yangın tüplerimiz güncel olmalı, yangın hortumlarız çalışır olmalı. Yangın merdivenlerimiz boş olmalı ve en önemlisi de konumuz yangın kapısı olması nedeniyle yangın kapılarımız standartlara uygun olmalıdır.

Ben diyorum ki iyi bir kalite ve özellikte olan yangın kapısı standartlara uygun şekilde montajı yapılmış ve kullanılıyorsa hayat kurtarır. Çünkü yangın esnasında hızlı hareket edip tahliyeyi kolay sağlamak hayat kurtarır. Bunu sağlayacak olan ekipman ve tedbirlerin başında da yangın kapıları gelmektedir.