Yangın Kapısı

Mar 30

Günlük hayatımızda bazen önemsemediğimiz konular, öyle bir zaman gelir ki hayatımızda telafi edemeyeceğimiz durumlara neden olabilir. Yangın konusunda da hayatımızda pişmanlık yaşamamak için güven yangın kapılarını ziyaret etmenizi ya da iletişime geçmenizi tavsiye ederim. Çünkü buradan alıp uygulayabileceğiniz her ürün için pişman olmayacaksınız. Çünkü bu firmanın öyle referansları var ki, alan herkesin memnun olduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır. Bu firma için müşteri memnuniyeti ve kalite her zaman ön planda olmuştur.

Binalarımızda yangın kapısı kullanmak artık bir tercih değil, zaruri bir konudur. Yangın kapısı için normal bir kapı kullanmak mevzuata göre yasaktır. Yangın güvenliği için yangın kapıları kullanılmalıdır.

Artık eskisi gibi insanlar tek binalarda yaşamamaktadır. Bu binaların kat sayıları o kadar artmış durumdadır ki neredeyse 100’lerce kişi buralarda yaşamaktadır. Yaşayan insan sayısının artması ile yangın durumlarda tahliye konusu daha önemli hale gelmiştir. Bunun için de yangın kapılarının standartlara uygun olması ve kaliteli olması önem arz etmektedir.

 

 

Yangın kapıları çıkış için önemli bir unsurdur. Yangın esnasında olaydan kolay kurtulmayı sağlar. Zehirlenme durumunu azaltır. Hemen hemen tüm riskleri bertaraf etmek için güvenli bir yoldur.

Yangın kapıları üretilen malzeme, ısıya dayanıklılık ve gaz geçirgenliği gibi tüm özelliklerinden dolayı diğer kapılardan farklılık arz eder. Ancak monte edilen yangın kapısının kilitli olmaması gerekir ve doğru montajı da çok önemlidir.

Yangın kapısının neden tercih edildiğini daha iyi anlamak bağlamında yangın kapılarının bazı özelliklerini vurgulamakta fayda var;

  • Yangın  deyince öncelikle yangın kapıları ateşe dayanıklı olmalı
  • Uygulanan ortamın özelliğine göre uygun olmalı. Örneğin bir hastane ile konutun ki farlılık arz edebilir
  • Dumandan insanları koruyacağı için kapının sızdırmazlık özelliğine dikkat etmeli
  • Yangın durumunda tahliyeyi kolaylaştıracak şekilde hızlı açılabilir özelliklere sahip olmalı
  • Acil durumda yangın kapısı açılır durumda olmalı

Bu özellikleri çoğaltmak mümkündür. Kaliteli ve güvenli bir yangın kapısına sahip olmak, herhangi bir yangın kapısına sahip olmaktan daha ciddi bir konudur. Bir yangın kapısı var ama yukarıdaki özellikleri sağlamıyor: Örneğin; ateşe dayanıklı değil, acil durumda tüm gaz ve havayı engellemiyor, tahliyeye hiç uygun değil.

İşte o zaman şöyle ifade edebiliriz ki; yangın kapısı hayat kurtarır. O yüzden yangın kapıları herhangi bir yerden değil tavsiye edilen yerlerden almak önemli bir konudur. Ayrıca alınan yangın kapılarının standart ve sertifikalara uygun olması da önemli bir konudur.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir