Mar 18

 

YANGIN KAPISI NEDİR?

Yangın kapısı, herhangi bir yangın anında içeride bulunan kişileri korumak amacı ile özellikle insanların yoğun olduğu ve sürekli olarak girip çıktıkları alanlarda kullanılan ve kullanımı daha da yaygınlaşması gereken bir yangın güvenlik önlemidir. Günümüzde yangın için birçok güvenlik önlemi alınsa da yangın kapısı diğer yöntemlere oranla daha fazla koruma sağlar ve daha etkili bir yöntemdir. Hem yangın anında hem de yangın sonrası için üstün koruma sağlamaktadır. Yangın esnasında yangın çıkan alanla ilişkiyi keserek zehirli gaz salınımını engeller. Yangın sonrasında ise çok fazla insanın güvenli bir biçimde dışarıda tahliye edilmesini sağlar. Bu nedenle oldukça önemlidir.

YANGIN KAPISININ GÜNÜMÜZDE ÖNEMİ

Yangın kapısının günümüzde bu denli önemli olmasının sebebi, nüfusun çoğalması ve tehlikenin her an her yerde olabileceği durumunu göz ardı etmemektir. Her türlü doğal afet ve yangın gibi durumlar için önlem alınmalıdır ki can ve mal kaybının yeterince önüne geçebilsin ve konforlu bir biçimde yaşanılabilsin. Nüfusun da fazlalaşması ile beraber ülkemizde modernleşme çağında epey bir yol kat etmiştir. Özellikle yeni lüks binaların, özel hastanelerin, alışveriş merkezi ve benzeri yapıların hayatımıza girmesi ile alınması gereken önlemler de fazlalaşmıştır. Yangın da bunlardan bir tanesidir.

YANGIN KAPISI MODELLERİ

Yangın kapısı modelleri çeşitlilik bakımından oldukça fazladır. Bu çeşitliliği açmamız gerekirse, çift kanatlı yangın kapısı, tek kanatlı yangın kapısı, camlı yangın kapısı ve camsız yangın kapısı olarak açabiliriz. Teknik olarak yangın kapısı modelleri bakımından koruma düzeyinde fazla bir değişiklik olmasa da çift kanatlı yangın kapıları daha fazla insanı yangın sonrasında dışarıya tahliye edebilme özeliğine sahip olduğundan dolayı büyük alanlarda daha fazla kullanılmalıdır.