yanginkapisi-blog

Haz 10

Yangınlar, büyük bir felakettir ve bu konuda yeterli önlemlerin alınmaması, can ve mal kaybına yol açar. Yangına yönelik olarak, evinizde ve yaşadığınız binada tüm önlemlerin yeterli olması gerekir. Can güvenliğinizi sağlayabilmenin en önemli yolu budur.

Yangın konusunda alınabilecek önemler açısından önemli detaylardan biri ise, yangın kapısıdır. Yangın kapıları birçok riske karşı, felaket sonrasında hayatta kalmanıza yardımcı olurlar. Bu kapıların doğru seçilmesi, doğru montaj edilmesi ve kontrollerinin yapılması, yangın anında dışarı çıkışınız için çok önemlidir.

Yangın kapısı konusunda birçok önemli detay vardır. Bu detaylar zamanı geldiğinde hayatınızı kurtarmanıza yardımcı olur. Bu detaylar arasında öne çıkanlardan biri ise yangın kapısı menteşelerinin ayarlanmasıdır. Kapının kolay açılıp kapanabilmesi adına genellikle yaylı olan bu menteşeler, iki adet ürünü içerirler.

 

Menteşe Nasıl Takılmalıdır?

Yangın kapısının kendi kendine kapanma özelliği, felaket anında önemli bir fonksiyondur. Bir menteşe ayarı yapılacağı bu durumların tamamının kontrol altında tutulması gerekir.

Yangın kapılarında yaylı menteşelerin takılasında şu adımlar izlenmelidir;

 • Öncelikle, yaylar kontrol edilmelidir. Yaylarda herhangi bir aşınma ya da paslanma olmamalıdır.
 • Yeni bir menteşe takıyorsanız, önceki menteşe ile aynı hizada olmalıdır. Vida delikleri burada size yardımcı olacaktır.
 • Yeni bir delik açmanız gerekiyorsa, küçük bir matkap ucu kullanmalısınız. ½ inç matkap ucu bu iş için idealdir.
 • Gergi pimini menteşeden söküp, yay gerginliğini tamamen açacak kadar gevşetin. Menteşeyi önce kapının çerçevesine sonra da kapıya vidalayın.
 • Son olarak, yayı ve gergi pimini yerine yerleştirin.

yangin kapisi menteseleri nasil ayarlanir

Yaylı Menteşe Nasıl Ayarlanır?

Yaylı menteşelerin ayarlanmasına başlamadan önce, hangi ayarların yapıldığını bilmeniz gerekir. Bunun için öncelikle kapıyı kapatın. Eğer sert bir şekilde kapanıyorsa, yaylı menteşeyi gevşetmeniz gerekebilir. Bunun aksine kapı çok yavaş kapanıyor ya da kapanmıyorsa menteşenin sıkılması gerekir.

Yaylı menteşeler iki tiptir. Silindirin döndürülmesi için altıgen anahtar ihtiyacı olanlar ve gerdirme koluna gereksinimi olanlar olarak adlandırılabilir. Tipinden bağımsız olarak, her iki yaylı menteşe de, kapıyı hem hızlı hem de güvenli bir şekilde kapatabiliyor olması gerekir. İdeal seviyeyi yakalamak için pimler kullanılmalıdır.

Yangın kapısı yaylı menteşelerinin ayarlanmasında şu adımlar izlenebilir;

 • Ayarlamaya başlamadan önce kapıyı mutlaka kapatın.
 • Menteşenin sıkılmasını istiyorsanız, pimin yaya daha fazla hareket ettirilmesi gerekir. Menteşeyi gevşetmek istiyorsanız, pim aşağı doğru hareket ettirilmelidir.
 • Menteşede bulunan gerilme pimini çıkarın. Menteşe yayı üstten açılırsa, altıgen anahtarı bu açıklığa yerleştirmeniz gerekir. Açıklık yatay ise, gerdirme koluna ihtiyacınız olacaktır.
 • İstediğiniz ayara göre gevşetme ya da sıkma yaparak, bobini ortaya çıkarmak için yaya doğru çevirin.
 • Gergi piminizi yayın açılan kısmına yeniden yerleştirin.
 • Pimi tamamen itmeden önce menteşe ayarınızı test etmeyi unutmamalısınız. Kapatma hızı ve kuvvetinden memnunsanız, pimi tamamen yerleştirebilirseniz. Eğer memnun değilseniz yay boyunca aşağı ya da yukarı hareket ettirmeyi deneyin.

İnceleyebilirsiniz: Yangın Kapısı Nerede Bulunur?