Yangın Kapısı

Mar 30

Yangın çıkış kapısının önemi oldukça büyüktür. Yangın, belirli sebeplerden dolayı aniden çıkabilen tehlikeli bir durumdur. Yangından hiç hasar almadan kurtulmak pek mümkün olmasa da en az hasarla atlatmak belirli önlemler ile mümkün olabilir. Bu önlemlerden bir tanesi yangın kapısı çeşitleridir.

Yangın Kapısı İşlevi

Yangın çıkış kapıları yangın merdivenlerinin duman ve alevden korunması, yangın zonları arasında yangın ve dumanın geçişinin önlenmesi için kullanılan insanların can ve mal güvenliğini sağlayan pasif yangın önlemlerinin en önemli parçasıdır. Bir yangının yayılmasını önleyerek insanların tahliyesi için güvenli bir hacım oluşturan yangın kapıları, pasif yangın korunum sistemlerinin en önemli öğesidir. Yangın kapıları, yangının kontrol altına alınmasında hayati bir rol oynar. Yangın kapıları; oluşabilecek hasarı ve olası mali kaybı azaltması açısından oldukça büyük önem taşır.

 

 

Yangın çıkış kapısı modelleri oldukça büyük çeşitliliğe sahiptir. Yangın kapısının işlevi kadar doğru kullanımı da bazı eğitimler verilerek gerçekleştirilmektedir. Örnek olarak yangın kapılarının açık bırakılmış olması halinde, yangının daha da şiddetli olacağını ve insanları risk altında bırakacağı düşünülerek alandaki insanlar bilgilendirmelidir. Basınçlandırılmamış yangın merdivenleri baca gibi çalışır ve dumanın diğer katlara hızlı bir şekilde yayar. Basınçlandırılmış yangın merdivenlerinin kapıları açık bırakıldığı takdirde de basınçlandırmanın etkisi olmaz. Bina ve alan yöneticileri, yangın kapılarının doğru şekilde kullanılmasını ve açık bırakılmamalarını temin etmek üzere, personel eğitimine önem vermeli ve her zaman için kontrol ettirmelidir.

Bir yangın kapısı kendiliğinden kapanır olmalıdır. Eğer bir yangın kapısı açık tutuluyorsa bir duman kontrol aygıtı ile donatılmalıdır. Kapının düzgün olarak işlemesini engelleyecek herhangi bir takoz kapı engelleri, zincirler, kancalar vs gibi engelden arındırılmalıdır. Yangın çıkış kapısı fiyatları firmadan firmaya göre değişmektedir. Fiyatların belirlenmesindeki en önemli unsurlardan bir tanesi de yangın kapısının modelidir. Alanınızda veya binanıza en uygun yangın kapısı çeşidini seçmek için alan gerekliliklerinizi iyi bir şekilde analiz etmeli ve belirlemelisiniz. Daha sonra kapsamlı araştırmalar yaparak kaliteli ve uzun vadeli kullanıma sahip bir yangın kapısı edinebilirsiniz.

İnceleyebilirsiniz: Yangına Dayanıklı Kapı Modelleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir