Ağu 18

Binalarda ve çeşitli yapılarda kullanılacak olan yangın çıkış kapılarının nasıl ve ne şekilde olması gerektiği İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda açıkça belirtilmiştir. Bu kanuna göre yangın çıkış kapılarının hangi özellikleri taşıması gerektiği tek tek anlatılmıştır.

Yangın, yaşanma potansiyeli çok yüksek olan afetlerden biridir. Bu afete karşı alınabilecek birçok önlem vardır. Bir kez yangın çıktığında engellemek ise oldukça zordur. Bu sebeple yangın anında insanların tahliyesi önemli bir yerde durmaktadır. Yangın çıkış kaplarının kanunda belirtildiği şekilde yapılması bir zorunluluktur.

Hem konut olarak kullanılan binalarda hem de iş yeri olarak kullanılan yapılar için merak edilen konulardan biri kapıların nasıl olması gerektiğidir. Bu yazımızda yangın çıkış kapıları nasıl olmalı sorusuna detaylarıyla ve teknik özellikleriyle birlikte yanıt vereceğiz.

 

Yangın Çıkış Kapıları Nasıl Olmalı?

Konutlarda, işyerlerinde, hastanelerde, okullarda, fabrikalarda ve benzeri alanların tamamında yangın çıkış kapılarının olması gerekir. Bu yangın çıkış kapılarının konumlandırılması ve kullanılmasına yönelik olarak şu hususlara dikkat edilmelidir;

 • Yangın çıkış kapılarının kilitli ya da herhangi bir yere bağlı olmaması gerekir.
 • Yangın çıkış kapılarının etrafında, yangın anında tahliyeyi zorlaştıracak hiçbir engel bulunmamalıdır.
 • Yangın çıkış kapılarının acil bir durumda hemen ve kolayca açılabilecek şekilde olması sağlanmalıdır.
 • Bu kapıların dışarıya ve güvenli bir alana çıkışı sağlaması gerekir.

Yapılardaki yangın çıkış kapılarının bu özelliklere göre konumlandırılması gerekir. Aksi durumda can kayıplarının dahi yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Yangın çıkış kapıları nasıl olmalı konusunda genel konumlandırma açısından cevap verdik. Bunun yanı sıra bu kapıların bazı teknik özellikleri bulunması gerekir. Bu teknik özellikler, yangın anında yapı içerisindeki insanların tahliyesi ve itfaiye personelinin müdahalesi açısından önemlidir. Kapılarda bulunması gereken özellikler yapının büyüklüğü ve hizmet verdiği insan sayısı gibi durumlara göre değişmektedir.

 

Yangın Çıkış Kapılarının Teknik Özellikleri

Yangın çıkış kapılarının, yönetmelikçe belirtilen şekilde teknik özelliklere sahip olması gerekir. Kapı tercih ederken bu teknik özelliklere sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Yangın çıkış kapılarında şu teknik özelliklerin bulunması gerekir;

 • Yangın çıkış kapılarında genişlik, tek kanatlı kapılar için 80 santimden küçük, 120 santimden büyük olmamalıdır. Bunun yanı sıra kapı yüksekliği 200 santimden küçük olmamalıdır.
 • Kaçı yolu kapılarında eşik olmamalıdır.
 • Kullanıcı sayısı 50 kişinin üzerinde olan yapılarda, yangın kapılarının dışarı doğru yani kaçış yönüne doğru açılması gerekir.
 • Kaçış kapılarının el ile rahatlıkla açılabiliyor olması gerekir.
 • Bu kapılar duman sızdırmayan özelliklere sahip olmalıdır.
 • Eğer yangın çıkış kapıları 4 kattan daha az kata hizmet edecekse en az 60 dakika, 4 kattan fazla kata hizmet ediyorsa en az 90 dakika yangına dayanıklı olmalıdır.
 • Bu kapıların kendiliğinden kapanan bazı düzeneklerle donatılması gerekmektedir.
 • Yangın çıkış kapılarının, görevlilerin ve itfaiyeci personelinin gerektiği zamanda dışarıdan içeriye girmelerine olanak sağlayacak şekilde olması gerekir.

İnceleyebilirsiniz: Yangın Kapısı Menteşeleri Nasıl Ayarlanır?