Eyl 13

Yangınlar tehlikelidir ve her yerde meydana gelebilir. Evde veya ofiste yangına hazırlıklı olmak önemli olmakla birlikte, iş yerinizde veya evinizde yangın çıkması halinde nasıl hareket edeceğinizi de bilmeniz gerekir.

 

Evinizde, ofis binanızda veya bulunduğunuz herhangi bir yerde yangın çıkarsa, derhal harekete geçmeniz gerekir.

 • İtfaiyeyi arayın:
 • Bina içindeki diğer kişileri uyarın.
 • Varsa bir yangın söndürücü kullanın, ancak karbondioksit tipi olmadığından emin olun, çünkü bu nefes alma zorluklarına neden olur ve ciğerlerinizi oksijenle doldururken sizi şaşırtabilir. Odanızda yangın söndürücü kullanmaktan başka seçeneğiniz yoksa, başka bir kapı veya pencereden dışarı çıkın ve ardından ısı ve dumanın daha fazla yayılmasını önlemek için arkanızdan kapatın.
 • Mümkün olduğunca çabuk güvenli bir yere gidin! Panik yapmayın veya duman ya da alevler arasında koşmayın. Patlama, yangın ya da duman soluma (karbon monoksit zehirlenmesi) gibi nedenlerle ciddi yaralanma ya da ölüme yol açacak kadar şiddetli hale gelmeden hemen oradan ayrılmanız önemlidir.

 

İtfaiyeyi arayın ve binadaki insanları uyarın.

Duman veya alev gördüğünüzde itfaiyeyi arayın ve binadaki insanları uyarın. Yangını önlemenin en iyi yolu, yangın durumunda ne yapılacağını bilmektir. Zamanınız olduğunda, ısı ve dumanın yayılmasını önlemek için kapı ve pencereleri kapatın. Ayrıca fotoğraf albümleri veya bilgisayarlar gibi önemli eşyaları mümkünse zarar görmeyecekleri bir yere taşımaya çalışmalısınız.

 

İtfaiyeyi aramanın bir alternatifi de yangın söndürücü kullanmaktır; ancak, etkinliğinden emin değilseniz asla yangın söndürücü kullanmayın.

Bir yangın meydana geldiğinde, hemen itfaiyeyi aramayın. Öncelikle yangının yayılma tehlikesi olmadığından emin olun. Alev veya duman görüyorsanız, temiz hava girmesini sağlamak için tüm kapı ve pencereleri açın ve ardından binayı terk edin. Varsa cep telefonunuzdan 999 veya 112’yi arayın. Ayrıca, gerekirse acil servislerle irtibata geçebilmeleri için başka birine neler olduğunu anlatmalısınız.

Yangın durumunda yangın söndürücü kullanırken:

 • Yangın söndürücüyü sadece küçük yangınlarda (30 cm’den daha az yükseklikte) kullanın.
 • Kullanmadan önce çalkalayın – hortum borusunda veya başlığında herhangi bir delik varsa, hemen yakınlarda bulunan başka bir tanesiyle değiştirin (bu düzenli olarak yapılmalıdır).
 • Bunu yaparken etrafta çocuk olmadığından emin olun, çünkü yanlışlıkla serbest bırakma mekanizmasını tetikleyebilirler ve bu da onların yaralanmasına ve perdeler/halı vb. gibi diğer eşyaların zarar görmesine neden olabilir.

 

Yangın çıkan bir yaşam alanındaysanız, mümkün olduğunca çabuk güvenli bir alana geçin ve panik yapmamaya, duman ya da alevler arasında koşmamaya çalışın.

Yangın durumunda:

 • Panik yapmayın.
 • Duman veya alevler arasında koşmayın.

Yangın çıkan bir yaşam alanındaysanız, mümkün olduğunca çabuk güvenli bir alana gidin ve panik yapmamaya, duman veya alevler arasında koşmamaya çalışın. Üst katlarda mahsur kaldıysanız, hemen en yakın yangın alarmı çekme istasyonunu etkinleştirin ve acil durum müdahale ekipleri geldiğinde verilen talimatları izleyin.

 • Yangın durumunda asansörleri kullanmayın (çalışmayı durdurabilirler). Tek çıkış yolunuz olduğu ve başka bir yol bulamadığınız için asansörü kullanmak zorundaysanız, gerekirse diğer insanların da çıkabilmesi için kapıyı açık bırakın; kapatmaya çalışmayın!
 • Yangın durumunda merdivenleri kullanmayın (tıkanmış olabilirler). Tek çıkış yolunuz olduğu ve başka bir yol bulamadığınız için merdivenleri kullanmanız gerekiyorsa, iki basamak birden inmeyin! Bunun yerine küçük adımlar atın, böylece biri çökerse, bugün burada olduğu gibi stresli koşullar altında mümkün olan en iyi çabayı göstermeye çalışan kazazedeler arasında ek yaralanmalara neden olabilecek tahliye çabaları sırasında meydana gelebilecek yapısal çökme potansiyelleriyle ilişkili gereksiz risk faktörleri olmaksızın, tüm açıklıkların sakinleri güvenli bir şekilde tahliye etmek için yeterli olması gereken zemin seviyesinin altındaki güvenliğe ulaşana kadar dikkatli bir şekilde ilerlerken altınızda hala destek olacaktır.”

 

Isı ve dumanın yayılmasını önlemek için kapı ve pencereleri kapatın.

Zamanınız varsa, ısı ve dumanın yayılmasını önlemek için kapı ve pencereleri kapatın. Kapınız açıksa, dumanın güvenli odanıza girmesini önlemek için altına ıslak havlular yerleştirin. Bu aynı zamanda bir sızıntı varsa odaya oksijen akışını da azaltacaktır.

 

Güvenli odanıza duman girmemesi için açıksa kapıların dibine ıslak havlular koyun; bu aynı zamanda bir sızıntı varsa odaya oksijen akışını da azaltacaktır.

Yanan bir binada mahsur kalırsanız paniğe kapılmayın. Duman veya alevler arasında koşmayın ve arkanızdaki tüm kapı ve pencereleri kapatın. Güvenli odanızın penceresi varsa, doğrudan dışarıda bir yangın olmadığı sürece kapalı tutun. Güvenli odanıza duman girmesini önlemek için kapılar açıksa altlarına ıslak havlular yerleştirin; bu aynı zamanda bir sızıntı varsa odaya oksijen akışını da azaltacaktır.

 

Ne tür bir bina veya yapı yanıyor olursa olsun hızlı hareket etmeniz gerekir.

Yüksek bir binadaysanız, dışarı çıkmak için her zaman merdivenleri kullanın. Acil durum alarmı olmadıkça veya olay yerindeki biri size bunun güvenli olduğunu söylemedikçe asansörü kullanmayın.

Güvenli olduğundan emin olmadıkça (yani yangın balkonunuza sıçramamışsa) yangın merdivenini kullanmayın. Yangın merdivenini kullanmak tek seçeneğiniz gibi görünüyorsa, başka bir yol yoksa pencereden atlamaya çalışmayın ve atlamadan önce pencerelerin açık olduğundan emin olun – aksi takdirde kırılabilir ve ciddi yaralanmalara neden olabilirler.

Sıcak kapıları veya pencereleri asla açmayın, çünkü bunlar önlerindeki yanan maddeleri dışarı üfleyebilir ve çıkış sırasında dokunulmaları halinde daha fazla zarara neden olabilir; ayrıca hasarlı duvarlara veya tavanlara dokunmaktan kaçının, çünkü bunlar her an çökebilir

 

Herhangi bir yerde yangın çıkması durumunda hızlı hareket etmeniz ve binadan mümkün olduğunca çabuk çıkmanız gerektiğini söyleyebiliriz.