Bir bina düşününki tüm gereklilikleri sağlanmış ve olası durumlarda tam koruma halindedir. Böyle yapılarda her insan yaşamak ve hayatını idame ettirmek ister.

Yaşam alanlarında bir olağan durumlar bir de olağandışı durumlar söz konusudur. Olağan durumlarda herkes binadaki gereklilikler kullanır ve maksimum fayda sağlandığını hisseder. Ancak olağandışı yani olağanüstü hallerde sadece gerekli olan bir malzeme ya da alan yalnızca böyle durumlarda kullanıldığı için o zamanlarda ciddi bir ihtiyacı giderir. O yüzden olağanüstü durumlarda kullanılacak bir malzemenin her zaman tatbikatı yapılmış olması gerekmektedir. Örneğin bir yangın kapısı ya da yangınla ilgili gerekecek bir husus her daim işler vaziyette olmalıdır. Bu kapsamda güven yangın kapıları tek kanatlı camlı yangın kapıları ile güven sağlamaya devam etmektedir. Güven yangın kapısı
bu hususta üzerine düşen görevin daha fazlasını gerçekleştirmektedir. Tek kanatlı camlı yangın kapıları hem dayanıklılık hem de dekoratif anlamda müşterilerin yoğun tercih ettiği kapı türleri arasında yer almaktadır. Yangın kapıları genel olarak incelendiğinde kullanılan malzemelerin de kaliteli olması gerekmektedir. Bu gerekliliği güven yangın kapıları sonuna kadar sağlamaktadır. Örneğin taş yününün yoğunluğundan panik bara kadar her parça çok kaliteli şekilde üretilmektedir. Ayrıca yaylı menteşeler ya da diğer parçalar tam manasıyla gerekliliği sağlamaktadır. Yangın kapılarında yer alan panik bar kullanım için büyük gerekliliktir. Çünkü olası bir durumda tahliyelerin kolay ve hızlı bir şekilde yapılması büyük avantaj sağlayacaktır. Kapının kanatlarındaki özel filtrelerde faydaya fayda katmış olacaktır. Dolayısıyla yaşam alanlarında insanların çok yoğun olduğu bölgelerde yangın kapıları hayatın sigortası pozisyonundadır. Tek kanatlı camlı yangın kapıların gereklilikleri arasında aranılan hususların başlıcaları; kapıların doğramaları, kilit sistemleri ve camlardır. Bu hususlar kapıların ve kapıların yerlerinin projelendirilmesinden montajına ve hatta kullanılmasına kadar tüm süreçte dikkat edilmesi gereken hassasiyeti yerine getirmiş olmalıdır. Binalarda yer alacak yangına dayanıklı kapı ve sabit bölme doğramalarının projelendirilmesinde mutlak gerekliliklere uyulmalıdır. Ayrıca minimum ve maksimum ölçüler mutlaka projedeki hususlara göre yer verilmelidir. Tek kanatlı camlı yangın kapılarında yangına dayanıklı camların plaka boyutları proje tasarımında ve kullanılacak yere göre monte edilmelidir. Bu kapsamda hem doğrama sistemleri hem de cam sistemleri gerekli ölçülerle örtüşmelidir. Belirtilen değerler doğramalarda da camda da istenilen durumda olmalıdır. Genel olarak olası bir yangın durumunda tek kanatlı camlı yangın kapıları bir görevi icra etmektedir. Bunu hem sızdırmazlık özelliği hem de dayanıklılıkla yerine getirmektedir. Ek olarak estetik, görsellik, şıklık, renk seçenekleri ve özel üretimlere el vermesi hasebiyle büyük avantajlar sunmaktadır. Hem özel hem de kamusal alanlarda çok katlı binalarda ve bir çok yaşam alanında yangın alanlarını ve yangın merdivenlerini çevrelemektedir. Böylece mevzuatın gerekliliği de harfiyen uygulanmış olmaktadır.