Yangın Kapısı

Mar 30

Yangın hepimizin korku duyduğu olaylardan bir tanesidir. Yangın anlarında can ve mal güvenliğinin sağlanması ise her şeyden önemli olmaktadır. İstanbul yangın kapısı firmaları tarafından işte bu amaçla fonksiyonel kapılar imal edilmektedir. Yangının oluştuğu ortam ile dış ortam arasında bağlantının kesilmesi ve insanların güvenli ortama çıkarılması için büyük bir görev üstlenen bu kapılar özel olarak imal edilmektedir. İstanbul yangın kapısı firmaları yangın kontrolü sağlanması amacı ile üstün özelliklere sahip kapılar imal ederken aynı zamanda yangınların pasif hale gelmesine de yardımcı olmaktadır. Kapıların üstün özellikler ile hazırlanması yangına karşı güvenlik sağlar. Fakat yangın kapısı firması seçerken bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor.

Yangın Kapılarında Bulunması Gereken Özellikler

  • İmal edilen yangın kapıları duman sızdırmaz özelliğe sahip olmalıdır.
  • Kapılar yanmaz maddelerden imal edilmektedir.
  • Ortamın büyüklüğü ve kişi kapasitesine göre tek kanatlı ya da çift kanatlı olarak imal edilmektedir.
  • Kapılar yangın yönetmeliğine uygun olarak hazırlanmalıdır.
  • Isı ve alet gibi faktörlere uygun olmalıdır.
  • İçten ve dıştan açılabilir olmalıdır.
  • Hiçbir zaman kilitli bulunmamalıdır.
  • İnsanların toplu olarak bulundukları alanlarda yangın kapılarının bulunması da zorunludur.

Çeşitli alanlarda kullanım için hazırlanan ve imal edilen bu kapılar sadece konutlarda karşımıza çıkmıyor. İş yerleri, okullar, hastaneler, alış veriş merkezleri, fabrikalar ve otellerde karşımıza çıkan bu kapılar yangına karşı yüksek güvenlik sağlıyor.

 

 

Uluslararası standartlarda üretilen bu kapılar yangının farklı alanlara yayılmasını önleyecektir. Normal bir kapı olmasının yanı sıra hem yangının engellenmesi gem de yangın sırasında güvenli bir çıkışın sağlanması amacı ile İstanbul yangın kapısı firmaları tarafından imal edilen bu kapılar binanın iç kısmında bulunan güvenlik faktörlerini de ortadan kaldırmaktadır. Yangın bu sayede tek bir bölgede kalacak ve ikinci bölgeye gidişi engellenecektir. Yangının korumasını engelleyen bu kapılar sayesinde alevlerin hareketleri de kısalacak ve aynı şekilde yayılma hızı da minimum seviyeye indirilecektir. Duan sızıntısına karşı üst düzey koruma sağlayan bu kapıların fiyatları ise modellerine göre farklılık gösteriyor.

İnceleyebilirsiniz: Çift kanatlı yangın kapısı özellikleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir