Yangın Kapısı

Mar 30

Yangın kapısı, özellikle son dönemde daha fazla yaygın kullanılmaya başlanan bir önlem çeşididir. Özellikle alışveriş merkezlerinde ve insanların bol olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Yangın kapıları, oldukça yüksek oranda koruma sağlar. Bazı zamanlarda hiç beklenmedik kazalar meydana gelebilir. Bu kazalar her ne kadar küçük kazalar gibi dursalar da sonrasında geri dönüşü olmayan bazı durumlar silsilesini peşlerinden getirebilirler. Bu yüzden büyüklük küçüklük önemsenmeksizin oluşabilecek her tehlikeye karşı bir şekilde önlem almak gereklidir.

Yangın kapısı kullanımı çok kolay olan ve her insanın yüksek bir bilgi birikimine sahip olması gerekmeden kullanılabilecek türden kapılardır. Kullanım kolaylığından dolayı çok sık tercih edilmektedir.

Yangın kapıları hastanelerde, tiyatro, sinema gibi gösteri salonları, okullar ve benzeri gerekli alanlarda kullanılmaktadır.

Çift kanatlı yangın kapısı kullanımlarında kanatlardan bir tanesi hareketli diğeri ise sabittir. Sabit olan kanada alt üst sürgü ve kol uygulandığı gibi dikey bar da uygulanır. Bunun sebebi her iki kanadın da açılarak yangın bitiminde daha fazla insanın tahliyesi sağlanmış olur. Özellikle avm, restoran ve otellerde bar dış çubuklarında metal kullanılmaz.

 

 

Neden Yangın Kapısı ?

Yangın kapısı herhangi bir yangın esnasında, insanların sağlıklı bir şekilde dumandan zehirlenmeden tahliye olmaları için çıkış yolu olan acil çıkış ve yangın merdivenlerinin sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için yangın kapıları yangın esnasındaki dumanı bir ortamdan diğer ortama aktarmayarak sağlıklı bir şekilde tahliye sağlar. Tek kanatlı veya çift kanatlı olarak tercihe göre kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir