Yangın Kapısı

Mar 30

Yangın merdivenleri genel olarak binaların çıkış yönlerinin tersi konumunda ve rahat erişim olabilen bölgelere yapılmaktadır. Genellikle mimarların özel olarak belirlediği bölgelerde bulunmaktadır. Can güvenliğimiz için yangın kapısı gerekli mi? Soruları kişiler tarafından sıkça sorulmakta olan ve cevabı aslında bilinen hayatımız için oldukça önemli bir konu olan yangın çıkışlarının yaşam alanlarındaki varlıkları oldukça önem arz etmektedir.

Hemen hemen herkesin günlük yaşantısı içerisinde yangın ile karşılaşmak gibi bir risk altında olduğu düşünüldüğünde yaşam alanlarının bu sisteme göre uyarlanması ve yaşanan bir yangın anında kişi nereden ve nasıl kaçabileceğini az ya da çok biliyor olmalıdır. Bu sebeple yangın eğitimleri yangın anında solunum gibi birçok detayın kişilere ve kuruların çalışanlarına öğretilmesi oldukça önemli bir gereklilik ve hatta zorunluluktur.

 

 

Yangın Kapıları Ne Kadar Güvenilir?

Yangın çıkışları genel olarak yılın belirli bir dönemlerinde kontrolleri yapılan ve altı aylık periyotlar ile düzenlenen sistemsel bir hizmet olmaktadır. Can güvenliğimiz için yangın kapısı gerekli mi? Gibi düşüncelerin varlığının yanı sıra bu kapılar düzenli olarak kontrol ediliyor olması oldukça önemlidir. Yangın sırasında mevcut yangın kapısının sağlam olup, olmadığı oldukça hayati ve önemli bir detay olmaktadır. Kimileri için kullanılmayan alan olarak görülüyor olsa da genel olarak site yönetim ekipleri bu konu ile ilgili oldukça hassas ve ilgili bir tutum içerisindedir. Yaşam alanlarının vazgeçilmez değerlerinden biri olarak kişilerin hayatlarındaki yeri ve önemi oldukça fazladır.

Can Güvenliğimiz İçin Yangın Kapısının Önemi

Yangın sırasında kişiler panik haliyle hemen hemen birçok detayı ve unsuru göz ardı ederek tek hedefleri kişilerin alandan yangın alanından dışarı kaçmak olmaktadır. Ve bunu sağlayabilecekleri tek alan ise, yangın merdivenleri, yangın boşlukları ve yangın kapısı olmaktadır. Can güvenliğimiz için yangın kapısı gerekli mi? Soruların neredeyse çözüm bulduğu bu hayat çizgisini oluşturan an birçok kişi için kâbus olmaktan son anda kurtarılma hikâyeleriyle doludur. Yangın sırasında bilhassa ahşap kapılar yanıyor olması sebebiyle, bir an önce sıcak alanı terk etmek gerekmektedir. Yangın bölgesinden kaçarken, yangın çıkışlarını kullanmak oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir