Yangın Kapısı

Mar 30

Yangın kapıları oldukça sık kullanılan önlemlerden bir tanesidir. Genel olarak tüm dünyada ve ülkemizde güvenlik amacı ile türlü türlü önlemler alınmaktadır. Deprem, yangın, sel tehlikesi ve benzeri durumlar insan hayatına son verecek güçte durumlar olduğundan kesinlikle önlem alınması gereken ve tehlikeli olan durumlardır.

Özellikle son dönemde yangına karşı alınan önlemler küresel ısınma ile daha da fazlalaştırılmıştır. Bu nedenle yangın kapısı kullanımı diğer önlemlerden daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Peki yangın kapısı kullanımı neden bu kadar çok önemlidir? Yazımızın devamında bahsedeceğiz…

Yangın Kapısı Kullanımının Önemi

Yangın kapısı, yangın çıktığında mevcut olan yangın ortamı ile ilişkiyi tamamen keserek öncelikle zehirli gaz salınımını engelleyerek hayat kurtarır. Çünkü genel olarak yangınlarda hayatlarını kaybeden insanların yanarak değil, zehirli gazlar nedeni ile hayatlarını kaybettiğini söyleyebiliriz. Bu gibi zehirlenmeleri engellemek amacı ile yangın kapısı kullanımı oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra yangın kapısı yangın söndürüldüğünde ve daha sonrasında içeride bulunan kişileri güvenli bir biçimde dışarıya tahliye etmeyi de sağlar.

 

 

Yangın Kapısı Modelleri

Birçok yangın kapısı modeli vardır. Aslında hepsinin kullanım amacının aynı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz fakar bu kadar çeşitinin bulunması kullanılacak olan alanla doğrudan bağlantılıdır. Genel olarak alışveriş merkezleri ve hastaneler gibi insanların çoğunlukla girip çıktıkları alanlarda yangın kapısı modelleri değişebilir. Özellikle yangın kapısı Ankara, yangın kapısı Bursa ve daha birçok kullanımı mevcut olan illerimizde kullanımları değişmektedir.

Genel olarak camlı yangın kapısı daha kalabalık olan alanlarda tercih edilirken çift kanatlı yangın kapısı ve tek kanatlı yangın kapısı da aynı şekilde kendi alanlarında kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir