yangın kapısı firması logo

Ara 14

Yangın olayları yüksek yapılarda genel olarak incelendiğinde temelde malzeme kullanımının ve iç mekân dekorasyonunun yoğun kullanılıp yangın yükünün arttırılması sonucu çıkan yangınların meydana geldiği görülmektedir. Aslında özellikle yüksek yapılar olmak üzere tüm yapılarda kullanılan malzemelerin niteliği yangına dayanıklı olmalıdır. Dayanıklı olmayan malzeme kullanılmamasında gerekli özen gösterilmelidir. Bunun yanında iç mekan dekorasyonları için tercih edilen malzemelerin yangını tetikler nitelikte olmamasına dikkat edilmelidir.

Yapılarda kullanılan ve yanma riski olan malzemeler bina cephelerinde yangın riski oluşturabilmektedir. O yüzden yangın riski oluşturabilecek yapı malzemelerinin kullanımına dikkat etmek gerekiyor.  Sadece bina içlerinde değil bina cephelerinde kullanılan tüm malzemelerin yangına dayanıklı olması olası yangın sırasında büyük bir dayanım sağlayacaktır.

Bu durum elbette sadece bulunduğu katla da alakalı değil. Çünkü bu olumsuz durum olası yangınları üst katlara da taşımaktadır. Ayrıca İç mekânda dekorasyon için seçilen mobilyalar yangın yayılımını desteklemektedir. Onun için dekorasyon malzemeleri yangına dayanıklı olacak şekilde seçilmelidir. Yangının çıkmamasını sağlamak önemli çok önemli bir konudur. Ayrıca kesinlikle olması istenilmediği halde bir yangın vakası ile karşılaşıldığında yayılımının önlenerek kısa zamanda bertaraf edilmesi yangın öncesi alınan tüm tedbirlere bağlıdır.

Mutfak, kafe gibi pişirme mekanları bulunduran yapılarda bu mekanlardan kaynaklanan yangınların yayılımlarını kontrol edebilecek malzemeler ve detaylarla donatılması gerekmektedir. Özellikle yoğun duman çıkartan malzemelerin kaçış yollarında kullanılması çok büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Özellikle böyle kullanımı olan yerlerde hem yangının çıkmaması için hem de çıktığında yayılmaması için gereken tüm tedbirler harfiyen alınmalıdır. Çünkü böyle yerler yüksek yangın riskinin olduğu yerlerdir.

İnsanların kaçış esnasında sıkıntıya düşmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle duman seviyesi ölçülmüş insanların güvenliğini tehlikeye atmayacak malzemeler kullanılmalıdır ki daha güvenli bir yapıya erişilsin.

Yaşanan yangınlarda birçok yangının açık bırakılan kapılar nedeniyle başlangıç mekanından dışarı çıktığı görülmüştür. Dolayısıyla çevresinde de çok büyük zararlara neden  olabilecek durumlara erişilmiştir.

Kendi kendine kapanan kapılar önüne engeller koyularak yada kapı sürekli açık bırakılarak tutulan kapılar duman ve yangının mekan içine yayılmasına neden olabilmektedir. Cephede kullanılan malzemelerin önemi yaşanan büyük yangınlarda bir kez daha ortaya çıkmıştır.