Yangın Çıkış Kapısının Önemi

Ara 14

Herkesin bildiği gibi yangın normalde tek bir yerden başlar ve ilerler. Ya da noktalar halinde başlayarak yayılım sağlar. Binalarda duruma bir göz atıldığında bir kattaki herhangi bir noktada oluşan felaket zamanla tüm katları, binayı ve hatta binaları riske sokabilecek pozisyona gelmektedir.

Bunun için tüm binalar için gerekli standart ve mevzuat yükümlülüklerinin yerine getirilmesi bulunulan noktanın emniyetini sağlamasının yanında tüm çevreye de güvenli bir ortamın sağlanmasına katkı sağlayacaktır.

Örneğin bir binada karşı tarafta alternatif bir kaçış kapısı bulunması, birden fazla katı bulunan binalarda kaçış merdiveni bulunması, dışarıya ulaşmaya ve güvenli bir alana gitmeye imkan sağlaması gibi konular hem bulunulan mekanı hem de çevreye olan zararda kullanılabilecek güvenlik tedbirleri içerisinde her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Tüm bina çeşitleri için gerekli standart ve kurallar ilgili mevzuatlarda yer almaktadır. Önemli olan bu kural ve standartların gelişen teknoloji ve sisteme bağlı olarak yenilenmesidir. Eğer tüm bu gelişmelere gözümüz ve kulağımız kapalı olarak entegre olmaz isek bu durumun kayıpları çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Örneğini bir bina için normal bir nitelikte yangın kapısı değil de daha nitelikli bir yangın kapısının kullanımına özen gösterilmelidir. Çünkü bir yangın kapısındaki o gelişim dikkate alınmayarak çok eski dönemlerde imkansızlıklar ölçütünde yapılan yangın kapıları kullanılırsa bu durum izah edilemez bir hal alabilir.

İstenilmeyen ve hiçbir zaman da tedbirsiz kalınmaması gereken deprem, sel ve yangın gibi tüm doğal afetlere karşı da her türlü önlem öncesinde alınmalıdır. Elbette bu durumların gerçekleşmemesi her zaman arzu edilen bir durumdur.

Ancak sonuçta bunlar birer doğal afettir. Bu tür felaketlere karşı her zaman hazır ve nazır olmak önemlidir. Eğer bu tür durumlara zamanında tedbirler almaz ise daha sonra çok tehlikeli sürprizler kapımızı çalmaya devam eder.

O yüzden alınması gereken tüm tedbirleri alarak daha sonra tehlikeli durumlarla karşılaşmamak için elimizden geleni yapmalıyız. Örneğin binalarda yangın için yangın kapılarının ve yangın merdivenlerinin bulunması bu tedbire en güzel örnektir.