Yangın Kapısı

Mar 30

Ülkemizdeki mevzuat incelendiğinde binalarda alınacak yangın güvenlik önlemleri mevcut binalar için ayrı, yeni yapılacak binalar için ayrı olarak değerlendirmelerin yapıldığı görülmektedir. Hem yeni yapılacak binalarda hem de mevcut binalardaki yangın kapısı ihtiyaçlarınızı karşılamak için güven yangın kapılarını tavsiye ederim.

Yangın kapıları, yangının olduğu ortamdan, yangın merdivenlerini, kaçış yollarını yalıtmak amacıyla kullanılmaktadır. Yani bu kapılar duman, gaz ve ısının başka ortamlara geçmemesini sağlar. Bu bağlamda yangın kapıları ile bağlantılı güvenli yangın merdivenleri de oluşturmak önemlidir. Aslında yangın merdivenleri ve yangın kapısını ayrı bir sistem ya da ekipmanmış gibi düşünmemek gerekir.

Hem yangın merdivenleri hem de yangın kapıları için mühendislik faktörleri işletilmelidir. Yangın merdivenleri gaz, ısı ve dumana dayanıklı yangın kapıları ile donatılmalıdır.

Binalarda yangın güvenliği deyince toplum arasında ilk akla gelen yangın merdivenleridir. Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik yangın merdivenleri ile ilgili durumu konutlar için ikiye ayırmıştır.

 

 

Yeni yapılan konutlarda  bodrum katlar dahil 4 katı geçmeyen konutlar, tek evler, ikiz evler ve sıra evler gibi konutlarda, tek kullanıma hitap eden binalarda kaçış mesafesine bakılmaksızın normal merdivenlerle sağlanabilmekte ve başka herhangi bir özellik aranmamaktadır.

Dairelerden çıkış kapışana olan mesafe 20 m’yi geçmemelidir. Binada yağmurlama sistemi mevcut ise uzaklık 30 m olabilir. Şayet yağmurlama düzeni yoksa mesafe 20 m geçiyorsa, yağmurlama düzeni mevcutsa mesafe 30 m’yi aşıyorsa yükseklik durumuna bakılmaksızın daire için 2.çıkış zaruridir.

Dubleks daireler için iki önemli durum mevcuttur. Tek kapı bulunması halinde bu kapı üst katta olmayacak. Üstteki katın alanı 70 m2’yi  aşması durumunda üst kattan ayrı bir çıkış olmalıdır.

Apartmanlardaki dairelerin kapısından merdivene bir koridordan geçilerek ulaşıldığında, dairenin kapısından merdivene olan mesafe  yağmurlama düzeni varsa en fazla 20 m, yoksaa15 m olabilmektedir. Apartmanlarda kaçış yolları apartmanların yüksekliğine göre değişmektedir.

Mevcut konutlara ise kısaca değinmek gerekirse: 51.50 m  yapı yüksekliğine kadar dairesel merdivenlere izin verilmiştir. Kaçış yolu üç şekilde değerlendirilebilir.

Yükseklik 30,5 metrenin altında olan konutlar

Yapı yüksekliği 30,50 m’den fazla ve 51,50 m’den az olan konutlar

Yapı yüksekliği 51,50 m’den yüksek olan konutlar

Buraya kadar anlatmaya çalıştığımız yangın merdivenlerinin daha teknik detaylarını binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğin 48. Ve 158. Maddelerinden ulaşabilirsiniz.

İnceleyebilirsiniz: Can Güvenliğimiz İçin Yangın Kapısı Gerekli mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir